piątek, 1 czerwca 2012

Nowe życie śmiecia, czyli upcycling w baszcie


Każdy kupuje jedzenie, ubrania, kosmetyki, sprzęt elektroniczny, książki, gazety, meble, zabawki, środki czystości, wodę, energię, usługi itd. Każdy jest więc konsumentem. Nawet drobne codzienne zakupy produktów, takich jak np. gazeta, baton czy zupka instant, wpływają w sposób pośredni lub bezpośredni na środowisko, w którym powstały i ludzi, którzy je wyprodukowali.
 Decydując się na zakup konkretnych towarów lub usług, opowiadamy się za tym lub przeciw temu, co one reprezentują:
• z czego i w jakim procesie powstały?
• kto i w jakich warunkach je wyprodukował?
• jak ich użytkowanie i utylizacja wpływa na środowisko i otoczenie społeczne?
Odpowiedzialna (zrównoważona) konsumpcja to podejmowanie decyzji zakupowych z uwzględnieniem wszelkich konsekwencji, jakie niosą ze sobą wydobycie surowców oraz produkcja, dystrybucja, użytkowanie i utylizacja danego towaru. Żaden z tych procesów nie jest obojętny środowisku przyrodniczemu i otoczeniu społecznemu, a jego wpływ może być:
• negatywny (np. degradacja przyrody, łamanie praw człowieka, łamanie praw pracowniczych),
lub
• pozytywny(np. poprawa losu ludzi, ochrona przyrody).
Co możemy zrobić?
Jednym z najważniejszych i najprostszych rozwiązań jest stosowanie w codziennym życiu zasady 3R. Jej nazwa wzięła się od trzech pierwszych liter angielskich słów: reduce,reuse i recycle, które kolejno oznaczają:ograniczaniekonsumpcji tylko do tego, co jest nam naprawdę potrzebne, ponowne używanie odzyskiwanie.
Urządzając basztę staramy się przestrzegać zasady 3R, a podczas projektowania wystroju, szczególnie droga jest nam idea nadawania nowego życia produktom, które utraciły swoją pierwotną funkcję, ze względu na zużycie lub inne uszkodzenia, czyli tzw. upcycling.
Meble z euro-palet, bar z płyt MDF, lampy wykonane z drewnianych ścinków, puszek, albo starych bębnów od pralki to tylko niektóre przykłady upcyclingowych rozwiązań, jakie staramy się na bieżąco wprowadzać w basztowej przestrzeni.
Jeśli chcecie przekonać się, że nadawanie “śmieciom” nowego życia to świetna zabawa – zajrzyjcie do baszty!
Czekamy na Was:)
*
Wszystkim zainteresowanym zasadą 3R polecamy stronę Kupuj Odpowiedzialnie, na podstawie której powstał ten wpis.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz