„Laboratorium” czyli inspiracja i katalizator powstawania nowych pomysłów, wprowadzania zmian, ulepszeń i eksperymentowania.
Jesteśmy przekonani, że każda instytucja kultury jest dobrem wspólnym całej społeczności lokalnej. Jej kształt, program i sposób funkcjonowania to nie tylko sprawa pracowników i dyrekcji, ale wszystkich mieszkańców.
Używamy słowa „Laboratorium”, bo chcemy, żeby jak najwięcej zależało tutaj od Was. Nie szukamy wychowanków, ani biernych odbiorców, tylko partnerów i współpracowników. Przy okazji tworząc Basztę z Wami sami się uczymy.
CO CHCEMY ZROBIĆ?
Sporządziliśmy szczegółowy plan działań, które – mamy nadzieję – doprowadzą nas do celu, jakim jest przejęcie Baszty przez Was.
Chcemy, żebyście to Wy decydowali o kształcie klubu, o tym, co się w nim dzieje. Chcemy przestać używać terminów: „oferta” i „propozycje” i zastąpić je słowami: „inicjatywa” i „pomysły”.
Chcemy, żeby nasza funkcja ostatecznie ograniczyła się do roli tych, którzy wspierają i ułatwiają wcielanie Waszych pomysłów w życie.
JAK CHCEMY TO ZROBIĆ?
Proponujemy drogę 4 kroków:
Krok I: ROZPOZNANIE – na tym etapie chcemy dowiedzieć się czego oczekujecie, czego potrzebujecie i jakie macie pomysły. Wychodzimy z założenia, że nikt nie zna Was lepiej, niż Wy sami.
Krok II: PROJEKTOWANIE – dopiero wtedy przyjdzie czas na formułowanie konkretnych pomysłów na ostateczny kształt Baszty. Większość instytucji kultury korzysta z repertuaru sprawdzonych propozycji. Składają się na niego zajęcia stałe, np. muzyczne, plastyczne, czy taneczne oraz imprezy takie jak koncerty, kabarety albo wystawy.
My chcielibyśmy pójść o krok dalej i wypracować wspólnie z Wami nowe, atrakcyjne i zaskakujące pomysły.
Krok III: DZIAŁANIE – czyli wcielanie pomysłów w życie. Z pomocą architektów i artystów wspólnie urządzimy klub. Na tym etapie liczymy na Wasz aktywny udział w nurzaniu się w farbie, kleju i niciach tapicerskich! :)
Krok IV: DIALOG! DIALOG! DIALOG! – bo inauguracja Nowej Baszty będzie dopiero początkiem. Nie łudzimy się, że wszystko pójdzie gładko i przyjemnie. Jesteśmy przygotowani na negocjacje, reorganizowanie i eksperymentowanie:)
DLACZEGO TO ROBIMY?
Mamy wrażenie, że zbyt często podczas podejmowania decyzji, nie pyta się o zdanie samych zainteresowanych. Nie chcieliśmy, żeby ktokolwiek „wiedział lepiej” czego nam potrzeba. Dlatego też postanowiliśmy stowarzyszyć się jako grupa niezależnych artystów i animatorów i wziąć sprawy w swoje ręce.
Chcielibyśmy stworzyć przestrzeń-przystań dla swobodnego wyrażania się i inspiracji, wolną od protekcjonalnego: „wiemy lepiej”.
Cieszymy się, że władze lokalne i sami mieszkańcy rozumieją naszą misję i chcą dać nam szansę. To ogromny kredyt zaufania. Wykorzystamy go!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz