czwartek, 21 czerwca 2012

Basztowe "Dni Andrychowa"









Mimo, że bar ciągle jeszcze “się robi”, to w salach warsztatowych wrepróby ruszyły, a sala koncertowa wprost woła o to, żeby ją wypełnić.
Dlatego w ostatni przedwakacyjny weekend zapraszamy do baszty szczególnie gorąco!!!
23 CZERWCA NA SCENIE KLUBU BASZTA W ANDRYCHOWIE POJAWI SIĘ ZESPÓŁ AKOPALIPSA 89 (Piotrowice) – zespół powstał w 2010 roku w Piotrowicach, małej miejscowości położonej w województwie małopolskim,niedaleko Oświęcimia. Wykonuje energetyczną mieszankę muzyki punk i ska, wykorzystując przy tym swoje autorskie teksty. Grupa nie ukrywa swoich poglądów antyfaszystowskich, chętnie bierze również udział w koncertach o takim charakterze.
24 CZERWCA POPRAWI KEMOT SELECTA – w jamajskich rytmach uspokoi serca po mocnym pankowym uderzeniu poprzedniego dnia.
















made by Filip

środa, 20 czerwca 2012

Z czego można zrobić lampę?


Kinkiety z książek, klosze z wytłoczek po jajkach, eleganckie żyrandole z plastikowych mieszadełek do kawy i kosmiczne lampy z jednorazowych kubków…
Tak wyglądał w baszcie pierwszy warsztat robienia recykligowych lamp. Napracowaliśmy się co nie miara, dając ujście swojej kreatywności – jej efekty ocenicie sami odwiedzając basztę osobiście:)
Jeśli podoba Wam się idea i szukacie inspiracji, lub macie swój pomysł na lampę, zapraszamy na drugą część warsztatu – w czwartek i piątek 21-22 czerwca.



Czekamy w Baszcie od 10.00 do 17.00!

Jak szyć, to tylko z serca










Wyobraźnia nie ma granic!
Bycie na bakier z igłą i zupełny brak doświadczenia może być czasem naszym największym atutem:)
Tak przynajmniej twierdzi Patryk, którego Bed-Intruders powalają na kolana.
Pod jego okiem, w niedzielę, 10 czerwca w baszcie odbył się wyjątkowy warsztat tworzenia… tego, co płynie z serca… przy pomocy igły, nitki, gąbki, materiałów, nożyczek, gałganków i innych krawieckich gadżetów. Żółtodzioby w dziedzinie kroju i szycia witane były z otwartymi ramionami, a jedynym przykazaniem było: DAJCIE SIĘ PONIEŚĆ WYOBRAŹNI!!!
Tak też zrobiliśmy. Jak Wam się podoba? :)

piątek, 1 czerwca 2012

Bajkowa Baszta.




1 czerwca to dobry dzień na wspominki z “Bajkolandii” – drugiej w historii andrychowskiej imprezy dedykowanej dzieciom i pierwszej, w którą zaangażowała się baszta.
Mimo, że nasz bar był jeszcze w kawałkach, skorzystaliśmy z uroków pięknej pogody i na potrzeby chwili stworzyliśmy ogródek kawowy, który w opiekę wzięły wolontariuszki
W menu znalazły się takie specjały, jak miętowo-pokrzywowy Napój Baby Jagi, magiczna kawa według pięciu elementów i domowe ciasta o wiele mówiących nazwach
Dzieciaki przy pomocy kredy wyczarowały przed basztą niesamowite obrazy
A wewnątrz klubowych murów…
…próbowaliśmy odgadnąć o czym śni Królewna Śnieżka
…malowaliśmy dywan dla Alladyna
…chillowaliśmy się
…i oglądaliśmy baśń “Sobotnia Góra” ilustrowaną muzyką graną na żywo przez “Czerwie”
Tymczasem po drugiej stronie parku zaparkował wyjątkowy samochód, z którego wysiadł Patryk Chwastek.
Artysta przybył do Galerii Rynek 7 na wernisaż swojej wystawy, której towarzyszyły odgłosy gibbonów, dobywające się z obszytych futerkiem głośników
Ojj działo się działo. A my po tej bajkowej odskoczni wracamy do rzeczywistości, czyli stawiamy bar i robimy lampy:)

Nowe życie śmiecia, czyli upcycling w baszcie


Każdy kupuje jedzenie, ubrania, kosmetyki, sprzęt elektroniczny, książki, gazety, meble, zabawki, środki czystości, wodę, energię, usługi itd. Każdy jest więc konsumentem. Nawet drobne codzienne zakupy produktów, takich jak np. gazeta, baton czy zupka instant, wpływają w sposób pośredni lub bezpośredni na środowisko, w którym powstały i ludzi, którzy je wyprodukowali.
 Decydując się na zakup konkretnych towarów lub usług, opowiadamy się za tym lub przeciw temu, co one reprezentują:
• z czego i w jakim procesie powstały?
• kto i w jakich warunkach je wyprodukował?
• jak ich użytkowanie i utylizacja wpływa na środowisko i otoczenie społeczne?
Odpowiedzialna (zrównoważona) konsumpcja to podejmowanie decyzji zakupowych z uwzględnieniem wszelkich konsekwencji, jakie niosą ze sobą wydobycie surowców oraz produkcja, dystrybucja, użytkowanie i utylizacja danego towaru. Żaden z tych procesów nie jest obojętny środowisku przyrodniczemu i otoczeniu społecznemu, a jego wpływ może być:
• negatywny (np. degradacja przyrody, łamanie praw człowieka, łamanie praw pracowniczych),
lub
• pozytywny(np. poprawa losu ludzi, ochrona przyrody).
Co możemy zrobić?
Jednym z najważniejszych i najprostszych rozwiązań jest stosowanie w codziennym życiu zasady 3R. Jej nazwa wzięła się od trzech pierwszych liter angielskich słów: reduce,reuse i recycle, które kolejno oznaczają:ograniczaniekonsumpcji tylko do tego, co jest nam naprawdę potrzebne, ponowne używanie odzyskiwanie.
Urządzając basztę staramy się przestrzegać zasady 3R, a podczas projektowania wystroju, szczególnie droga jest nam idea nadawania nowego życia produktom, które utraciły swoją pierwotną funkcję, ze względu na zużycie lub inne uszkodzenia, czyli tzw. upcycling.
Meble z euro-palet, bar z płyt MDF, lampy wykonane z drewnianych ścinków, puszek, albo starych bębnów od pralki to tylko niektóre przykłady upcyclingowych rozwiązań, jakie staramy się na bieżąco wprowadzać w basztowej przestrzeni.
Jeśli chcecie przekonać się, że nadawanie “śmieciom” nowego życia to świetna zabawa – zajrzyjcie do baszty!
Czekamy na Was:)
*
Wszystkim zainteresowanym zasadą 3R polecamy stronę Kupuj Odpowiedzialnie, na podstawie której powstał ten wpis.